Založení trávníku a následná údržba

Návod: Jak založit nový trávník?

Termín založení trávníku

Termín výsevu travního osiva vychází z období, kdy je nejvyšší pravděpodobnost zachování optimálních podmínek pro klíčení a vzcházení osiva. V praxi zakládáme trávníky výsevem ve dvou termínech, a to obecně na jaře a na podzim. Nelze přesně uvést časový údaj, kdy je nejvhodnější období pro zakládání trávníků. Velmi to závisí na konkrétních podmínkách stanoviště jako je poloha, nadmořská výška atd. Mezi trávníkáři se ale ustanovili následující termíny:

  • na jaře – 15.4. – 15.5.
  • na podzim 15.8. – 15.9.

Když jste si zvolili druh trávníku a vybrali osivo, můžete se pustit do práce.

  1. Připravte si plochu pro trávník. Vyčistěte ji od kamínků, kořenů.
  2. Očistěte plochu i od kořenů plevelů, drnů. Použijte buď vlastní ruce, zahradní nářadí nebo nástroje pro mechanické odstranění plevele (vytrhávače) či chemické herbicidy pro větší množství plevele.
  3. Je-li to nutné, vytvořte drenáž uloženou ve štěrkopískovém loži (pro příliš vlhké půdy) nebo závlahový systém (pro sušší místa).
  4. Prokypřete půdu do hloubky asi 20 cm. Pohnojte kombinovaným hnojivem s obsahem fosforu a draslíku. V kyselých půdách přidejte i vápno.
  5. Rozhrňte na připravené podloží asi 10-20 cm ornice. Půdu nechte 3 týdny v klidu. Následně vytrhejte plevel. Uhrabte půdu a pohnojte ji startovacím hnojivem.
  6. Nyní můžete osévat. Malé plochy zvládnete ručně, na větší se hodí secí strojek. Rozdělte si větší plochy zahrady na menší díly a stejnoměrně rozdělte i travní osivo. Pro lepší rozprostření můžete osivo smíchat s pískem nebo travním substrátem, lépe se pak dávkuje.
  7. Poslední fází je vláčení. Celou plochu lehce uhrabte hráběmi a následně zaválejte válcem, nebo udusejte prkny.
  8. Osetou plochu pravidelně zalévejte. Povrch nesmí vyschnout, jinak trávník nevzejde.

Péče o trávník

Desatero péče o trávník. Základem je správné osivo a přihnojování

Nádherný trávník můžete mít i na vaší zahradě. Stačí dodržovat deset základních pravidel. Důležité je použít vhodné osivo, pravidelně sekat a přihnojovat podle ročního období. Na co dalšího byste neměli zapomenout?

1. Správné osivo s kostřavou
Správná travní směs by měla být na začátku všeho. „Je jasné, že se rychleji dosáhne hustého trávníku, když vysejete kostřavovou směs pro golfovou fairway nebo green, než když vysejete luční směs nebo desetikilovku za pár stovek z hobbymarketu,“ říká trávníkář Tomáš Šena. 

I z louky však podle něj lze udělat reprezentativní trávník. Jenom to bude trvat zbytečně dlouho a bude vás to stát spoustu energie a peněz.

Kostřavy jsou suchomilné, takže dokážou prosperovat i bez závlahy a regenerují i po delším období sucha. Dobře snášejí nízké kosení a mají velmi jemnou strukturu. To je důvod, proč se používají na golfových hřištích a anglických trávnících.

2. Pravidelná seč
Pravidelná seč dvakrát týdně je dostatečně častý impulz pro trávu, aby nerostla nahoru, ale do stran. Tím trávník rychle houstne. 

Kosení třikrát týdně ničemu nevadí, trávník zhoustne rychleji. Kosení jednou za pět dnů nebo dokonce za týden je naopak hraniční, při této frekvenci se trávník zlepšuje jen velmi pozvolna, nebo stagnuje.

Nastavte si výšku sečení tak, abyste při každé seči neusekli více než třetinu, tím trávník nebudete dostávat do stresu a bude celkově vypadat i prosperovat lépe.

3. Ostřete nože
Tupá sekačka je pro trávník pohromou. Řez či sek rozhoduje o tom, do jaké míry trávník sečením poškodíme. 

Sečením chceme trávník jen zkrátit, zarovnat, ne ho zmasakrovat. Tupým nožem si chleba také neuříznete. Proto pravidelně kontrolujte ostří a bruste.

Pochopitelně lna tom v tomto ohledu lépe majitelé vřetenových sekaček, které trávník „nepodrážejí“, ale stříhají. Ne každý je však takový fajnšmekr, aby byl ochotný za sekačku zaplatit 40 nebo 50 tisíc korun. Nabrousit nůž však může každý i u sekačky za pět tisíc korun.

4. Sběr trávy místo mulčování
„Je dokázáno, že sběr posečené trávy zlepšuje estetickou hodnotu trávníku a snižuje riziko plísní a jiných chorob. Navíc si posekanou trávu nenosíte na botách na terasu nebo do domu. Takže zapomeňte na mulčování, to trávníku dlouhodobě nijak neprospívá,“ tvrdí Šena.

Jako trávníkář pochopitelně hlásá to nejoptimálnější řešení, život je však často o kompromisech, ne každý má na pravidelnou péči o trávník čas. Metoda mulčování má také něco do sebe, hodně na zahradě při sekání šetří čas, protože se nemusíte zdržovat s odvážením posekané trávy. 

Ostatně kdo si pořídil robotickou sekačku, jinak ani neseká. Je však třeba sekat často, aby se usekávaly jen kratičké konečky travních stonků.

Komu na trávníku opravdu záleží, musí počítat s tím, že by v tomto případě měl provádět vertikutaci vícekrát ročně, aby se zbavil plsti, která po mulčování může zůstat u kořínků traviny a brání přístupu vody a vzduchu.

5. Hnojit
Bez živin žádný organismus nemůže zdravě růst. Travní hnojiva jsou vyráběna tak, aby při dodržení dávkování dostal trávník to, co potřebuje. 

Každé hnojivo může mít jiné dávkování, proto se řiďte doporučením konkrétního výrobce na obalu hnojiva. Například na podzim se hnojí jinak než na vrcholu sezony.

Na jaře se používá hnojivo s vyšším obsahem dusíku pro bujný vzrůst trávy. Naopak na podzim se zvyšuje obsah draslíku, který zesiluje odolnost kořenového systému proti zimnímu vymrznutí.

6. Jde to i bez zavlažování
Pokud nebudete trávník zavlažovat a budete pravidelně dosívat vhodnou směsí, časem se prosadí jen ty druhy trav, které sucho zvládají. Je to přirozený výběr, který v přírodě funguje spolehlivě.

Je to důležité zvláště v poslední vodě, kdy mnohá města trpí nedostatkem vody a někde se dokonce zavlažování trávníků zakazuje. A když máte ve studni nedostatek vody, určitě ji věnujete spíš na údržbu zeleninových záhonů, abyste nepřišli o úrodu.

Pokud však žijete v oblasti, kde si můžete trávník dovolit udržovat i v suchých měsících, snažte se při zavlažování vytvořit podobné podmínky jako při běžném dešti. Zalévejte méně intenzivně a dostatečně dlouho, aby se půdní profil nasákl vláhou a kořeny ji mohly několik dní čerpat.

7. Pravidelně vertikutovat
Čím je trávník hustší, tím častěji potřebuje vertikutaci. Kvalitním vertikutátorem trávník nepoškodíte, pouze mu prospějete. Správná vertikutace udělá v trávníku drážky, trávu netrhá, ale pouze rozřezává drn. 

Čím časněji vertikutaci provedete, tím déle bude trvat, než se trávník opět zregeneruje. 

Je proto lepší počkat, až půda bude mít minimálně 10 °C asi pět cm pod povrchem, ideálně 12 °C a více. Pak vše půjde rychleji a trávník se zazelená po regeneraci dříve. 

8. Provádějte aerifikaci
Často bývá trávník příliš udusaný, utužený. Díky tomu se voda, vzduch ani živiny nedostávají ke kořenům. Pokud kořeny nejsou zásobeny, nemůže být trávník zelený a hustý. 

Stačí obyčejnými rycími vidlemi utužená místa propíchat, případně celý drn po zápichu lehce nadzvednout a tím jej provzdušnit. Ideální je provést jednou za rok či za dva důkladnou aerifikaci celého trávníku strojem a trávník důkladně zapískovat.

9. Jde to i bez chemie
Chemie do zdravého trávníku nepatří. Chemické látky se dokážou v půdě usazovat a časem půdní prostředí vychýlí z optima a trávník může zkolabovat. 

Náprava pak bývá obvykle nákladná, ale někdy nezbude, než začít znovu od začátku. V dnešní době lze o trávník pečovat přírodní cestou. Používejte proto Lignohumát. Mezi oblíbené patří například značka Lignohumát aktivátor, ale i Super NPK od firmy AMAGRO.

10. Užívejte si
Trávník není pouze na koukání, měl by vám dělat radost a užitek. Choďte po něm bosí, hrajte hry, dovádějte na něm s dětmi a zvířaty, dělejte pikniky a grilujte, hrajte fotbal, kroket, badminton, stříkejte po sobě vodou, opalujte se, houpejte se v síti. 

Trávník není 13. komnata, je to obytná zóna, takže je potřeba ji obývat a pořádně si ji užít.

 

Více: