Péčo o bylinky

Bylinky lze pěstovat i v zimě

Pěstování bylinek v zimě a oknem

Nezoufejte, čerstvých bylinek se nemusíte vzdávat ani v zimě. Pokud pro ně zajistíte dostatek světla, pravidelnou zálivku a správnou výživu, bude se jim dařit i v tomto období. Mezi nejvhodnější bylinky pro zimní pěstování patří např. máta, pažitka, petržel, tymián nebo rozmarýn.

Přinášíme vám několik praktických rad, jak pěstovat bylinky v zimě

1. Kvalitní sazenice

Prvním krokem je zakoupit kvalitní sazeničku, bylinky z velkoobchodů bývají často určené k jednorázové spotřebě a doma vám bohužel dlouho nevydrží. Bylinky lze vypěstovat i ze semínka, ale to byste museli začít dříve než v zimě, semínka potřebují teplo a více hodin světla, které v zimě většinou v našich podmínkách nezískáme.

2. Správná teplota

Bylinky nemají rádi výkyvy teplot , průvan nebo velkou vlhkost, občasné rosení naopak pomáhá. Ideální teplota v bytě je do dvaceti stupňů. 

3. Zálivka

Nejčastější chybou bývá velká zálivka. Nenechávejte bylinky stát ve vodě a zalévejte až teprve poté, co bude substrát suchý.

Lignohumát lze aplikovat na bylinky zálivkou nebo postřikem na list. Kromě toho jej lze použít také k namáčení semen, cibulek a kořenů sazenic bylinek.

Lignohumát B je vhodný pro listovou výživu i do společných postřiků s výživou či herbicidy. 1 litrová lahvička vám vystačí na 250 litrů vody.  Nebo vyzkoušejte nové praktické balení 0,5 ml s dávkovací lahvičkou, odměrkou a pumpičkou.

 

4. Hnojení

Do substrátu můžete přimíchat xxxx nebo zalít humátem 

5. Světlo

Ideálním místem pro pěstování bylinek v zimě je okno, v kterém máte nejvíce světla po celý den, severní okno tedy bývá nevhodné. Bylinky v zimě potřebují 4 až 5 hodin přímého svitu